PORADNIK KLIENTA

    • DOKUMENTY JAKIE NALEŻY PRZYGOTOWAĆ DO SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI

Mieszkanie - dowody osobiste współwłaścicieli, kopia aktu notarialnego nabycia, wypełniona karta opisowa nieruchomości, zaświadczenie ze spółdzielni i przydział mieszkania lub odpis z Księgi Wieczystej, ewentualne pełnomocnictwo notarialne do zawarcia umowy i sprzedaży

 

    •  

Budynek gotowy - dowody osobiste współwłaścicieli odpis z KW – z ostatnich 3 miesięcy; akt notarialny nabycia nieruchomości, wypełniona karta opisowa domu, odbiór techniczny, wypis z rejestru gruntów, mapka, ewentualne pełnomocnictwo notarialne do zawarcia umowy i sprzedaży

 

    •  

Budynek nie oddany technicznie ( nie posiadający zezwolenia na użytkowanie ): dowody osobiste współwłaścicieli odpis z KW; akt notarialny nabycia nieruchomości, wypełniona karta opisowa budynku, pozwolenie na budowę; dziennik budowy, oświadczenie inspektora nadzoru, mapka, rzuty poziomów, ewentualne pełnomocnictwo notarialne do zawarcia umowy i sprzedaży

 

    •  

Działka: dowody osobiste współwłaścicieli, akt notarialny nabycia nieruchomości, wypełniona karta opisowa działki, odpis z KW z ostatnich 3m-cy; zaświadczenie o planie przestrzennym, wypis i wyrys z rejestru gruntów z mapą, ewentualne pełnomocnictwo notarialne do zawarcia umowy i sprzedaży

 

Uwaga ! Spółki składają także kopię wypisu z rejestru sądowego

 

 

Realne koszty remontu 2019

10 października 2019

Około 30 – 35 tysięcy złotych, w standardzie przeciętnym, wyniesie cię koszt całościowego remontu 50 – metrowego mieszkania. Jeśli pokusisz się o remont w standardzie podwyższonym, cena może być wyższa nawet wielokrotnie.

Zanim przejdziemy do symulacji kosztów, o którą się pokusiliśmy, kilka zdań należy poświęcić kosztom robocizny generalnie. Te niestety małe nie są. W czasach rozpędzonej koniunktury i ciągłego niedoboru rąk do pracy w budowlance, nie ma co liczyć na to, że stawki będą spadać.

Z danych portalu wielkiebudowanie.pl, który sukcesywnie bada stawki robocizny w budowlance, wynika, że średnie ceny ułożenia metra kwadratowego płytek w skali kraju wynoszą aktualnie 51 zł netto, malowanie – 10 zł netto, montaż płyt g-k – 50 zł netto, 1 mkw. parkietu – 71 zł netto, 1 mkw. gładzi 16 zł netto, montaż paneli – 17 zł netto. Eksperci podkreślają, że kulminacja tegorocznych wzrostów cen będzie miała miejsce właśnie w lipcu. W dłuższej perspektywie czasowej widać bardzo mocny wzrost cen robocizny. Od 2011 roku stawki za usługi budowlane wzrosły o ponad 30 proc. Połowa tego wzrostu przypada na ostatnie 2 lata.

Nie ma również dobrych wieści, jeśli chodzi o ceny materiałów wykończeniowych. I te idą dość mocno w górę. Z danych Polskich Składów Budowlanych z maja tego roku wynika, że rok do roku najdrożej podrożały ściany i kominy – o 19 proc., Dalej w kolejności są: cement, wapno 9,6%, otoczenie domu 7,2%, izolacje wodochronne 4,7%, farby, lakiery 4,6%, chemia budowlana 4,5%, sucha zabudowa 4%, instalacje, ogrzewanie 3,6%, dachy, rynny 3,6%, wykończenia 3,5%, płytki, łazienki, kuchnie 3,2%, stolarka 3%, ogród, hobby 2,7%, wyposażenie, AGD 2,3%, motoryzacja 2%, narzędzia 1,7%, izolacje termiczne 1,7%, dekoracje 1,5%, płyty OSB 0,5%

Koszty remontu

W naszym wyliczeniu kosztów remontu, przyjęliśmy, że prace dotyczą 50 – metrowego mieszkania w budynku wielorodzinnym. Na mieszkanie składają się dwa pokoje o powierzchni – 11 i 15 mkw., 10 metrowa kuchnia, 8 mkw. łazienki i 6 mkw. przedpokoju. Remont obejmuje wymianę instalacji elektrycznej i wodnokanalizacyjnej, wymianę armatury sanitarnego oraz zakup i zamontowanie mebli kuchennych na wymiar.

Remont wykonują firmy wynajęte do poszczególnych prac. Przyjęliśmy, że użyte materiały – takie jak płytki łazienkowe i panele podłogowe reprezentują średni przedział cenowy. Podobnie jeśli chodzi o biały montaż i meble kuchenne. Wynajęci wykonawcy zajmują się również zdjęciem dotychczasowych nawierzchni w pomieszczeniach.

Łazienka

 

Za skucie starych płytek na podłodze fachowiec weźmie 230 zł, kolejne 100 zł to demontaż starego WC, umywalki i wanny. 350 zł to koszt wylewki. Klej do płytek na podłogę i fugi to wydatek kolejnych 100 zł. Najdroższa będzie oczywiście glazura i biały montaż, a także wymiana instalacji wodno – kanalizacyjnej. Za tę ostatnią zapłacimy odpowiednio do liczby punktów hydraulicznych. Jest ich cztery – przy umywalce, toalecie, wannie (prysznicu) i przy pralce. Przeróbka jednego punktu to koszt rzędu 500 zł, co daje nam kwotę 2000 zł. Do tego dochodzi instalacja elektryczna. Mamy również 4 punkty instalacji elektrycznej. Koszt jej wymiany to 240 zł (60 zł za punkt).

Przechodzimy do cen położenia kafelek. Wybieramy na podłogę płytki o wymiarze 30x 30 cm, w cenie 50 zł/mkw. Za 8 metrów kw. płacimy 400 zł, do tego robocizna. Stawka wynosi 50 zł/mkw. co daje nam kolejne 400 zł.

Jeśli chodzi o płytki na ściany – za robociznę (skucie starych i położenie nowych kafelek) zapłacimy około 1100 zł. Cena kafelek, których użyjemy wynosi 30 zł/mkw. co daje koszt rzędu 450 zł. Wraz z chemią budowlaną będzie to około 500 zł. Pozostaje nam jeszcze pomalować górę łazienki i sufit. Całość, wraz z robocizną, to wydatek 200 zł.

Na koniec biały montaż. W naszym pomieszczeniu będzie nowa wanna (500 zł), WC (400 zł) i umywalka (250 zł). Do tego dochodzą baterie do wanny i umywalki w cenie 300 zł. Zbiorczy koszt montażu urządzeń sanitarnych to 350 zł. W łazience wymienimy też lampę sufitową, za co wraz z montażem zapłacimy 250 zł.

Na tym lista naszych wydatków remontowych się kończy. Cena całkowitego remontu 8 mkw. łazienki wynosi w naszym przypadku 7400 zł.

W takiej cenie uzyskaliśmy łazienkę wykonaną z nie najtańszych, ale też nie najdroższych materiałów. Dość powiedzieć, że ceny glazury mieszczą się w przedziale 20 – 200 zł/mkw. , a ceny wanien zaczynają się od około 200 zł, ale sięgają nawet i kilka tysięcy. Można założyć orientacyjnie, że standard najniższy i ten nieco wyższy przełożyłby się na cenę o 2000 – 3000 niższą lub wyższą od tej, jaką uzyskaliśmy.

Kuchnia

 

Kolejnym bardzo kosztownym pomieszczeniem jest kuchnia. Sporo zapłacimy za meble na wymiar, płytki na podłogę i ściany, wymianę hydrauliki i elektryki.

Zaczynamy od zerwania kafelek z podłogi. Nasza kuchnia ma 10 mkw., a koszt takiej usługi to 230 zł. Wylewka samopoziomująca będzie kosztowała 420 zł. Wybieramy przeciętne cenowo płytki podłogowe. Płacimy za nie 45 zł/mkw., co daje nam cenę 450 zł. Do tego potrzebujemy klej, fugi i preparat gruntujący. Cena chemii budowlanej to 300 zł. Nasz fachowiec za metr kwadratowy położonych płytek liczy sobie 55 zł, a więc koszt robocizny w naszym przypadku wyniesie 550 zł.

Po położeniu płytek podłogowych pora na wymianę instalacji elektrycznej i hydraulicznej. Nasz koszt wynosi 800 zł.

Płytki ścienne – potrzebujemy ich 20 metrów kwadratowych. Wybieramy średnią półkę cenową, a więc 50 zł/mkw., co daje 1000 zł a. Położenie płytek wraz ze skuciem dotychczasowych będzie kosztowało 1300 zł.

Za malowanie góry ścian i sufitu, wraz farbą i preparatem gruntującym płacimy w sumie 300 zł.

Teraz pora na meble kuchenne. Meble na wymiar mogą mieć oczywiście bardzo różne ceny. Rozpiętość jest wielka, jak w przypadku wielu innych elementów wyposażenia. Cena zależy głównie od użytych materiałów. Meble z laminatów z obrzeżem melaminowym oraz z płyt MDF zabezpieczonych folią są zazwyczaj najtańsze, nieco droższe są meble laminatowe z obrzeżem PCV i z profili aluminiowych oraz z płyt MDF lepszej jakości, jeszcze drożej wycenia się meble fornirowane, a najdroższe będzie oczywiście drewno.

Przyjmując, że celujemy w meble przeciętnej klasy, wybieramy średnie cenowo płyty MDF. Stawka za 1 metr bieżący. takich mebli wynosi 1500 zł. Mamy do umeblowania 3 metry ściany, a więc nasz wydatek to 4500 zł plus robocizna. Ta wyniesie około 500 zł. Do tego doliczamy blat kuchenny w cenie 200 zł/mkw. t uzyskując kolejne 600 zł. Cena montażu to 150 zł. Na tym nie koniec, bo jeszcze należy wymienić zlewozmywak i baterie. Za całość, włącznie z robocizną płacimy 650 zł.

Cena remontu naszej kuchni wyniosła 10950 zł.

Przedpokój

 

Przedpokój w naszym „modelowym” mieszkaniu ma 6 mkw. Ściany są pomalowane, a na podłodze znajdują się panele. Za ich zerwanie płacimy 100 zł. Następny koszt to wylewka posadzki. Za zaprawę wyrównującą zapłacimy 110 zł. Koszt robocizny to 140 zł, więc całość zamknie się kwotą 300 zł.

Dalej przechodzimy do położenia paneli podłogowych. Do naszego mieszkania wybieramy panele podłogowe w klasie ścieralności AC4, w cenie 35 zł/mkw. Na panele wydamy więc skromne 210 zł, razem z podkładem będzie to 250 zł. Listwy przypodłogowe to wydatek 50 zł. W sumie więc za komplet materiałów na posadzkę płacimy 300 zł. Robocizna w stawce 20 zł/mkw. daje nam cenę wynoszącą 120 zł. Tym samym całościowy koszt położenie paneli wynosi nas 720 zł.

Ściany malujemy farbą lateksową, zmywalną. Za komplet farb (gruntująca, biała i kolorowa) płacimy w sumie 100 zł. Stawka za robociznę wynosi nas 10 zł od metra kwadratowego, a mamy do pomalowania 30 mkw., tym samym płacąc malarzowi 300 zł.

Koszt remontu przedpokoju wynosi nas 1020 zł.

Pokoje

 

Do wyremontowania pozostał nam pokój dzienny o powierzchni 15 mkw. i 11 metrowa sypialnia. Ponieważ zakres prac w obu tych pomieszczeniach będzie taki sam, zbiorczo policzyliśmy koszty. Za 200 zł zrywamy i pozbywamy się starych paneli. Wylewka podłogowa wraz z robocizną to wydatek rzędu 1000 zł (450 zł zaprawa, 550 zł robocizna). Panele podłogowe, te same co w przedpokoju, będą nas kosztować 910 zł, wraz z listwami progową i przypodłogowymi zapłacimy 1100 zł. Do tego 200 zł za podkład pod panele.

Zostaje robocizna. Metr kwadratowy położonych paneli kosztuje nas 20 zł. Tym samym płacimy 520 zł, a całościowy koszt zrobienia podłogi włącznie z wylewką wynosi nas 2820 zł.

Pozostaje malowanie. Za komplet farb (grunt, biała, lateksowy kolor) płacimy 170 zł. Do pomalowania mamy 83 metry kwadratowe. Koszt robocizny to w naszym przypadku 830 zł, a z farbami malowanie zamyka się w koszcie 900 zł.

Na tym nie koniec. Wymieniamy w całym mieszkaniu instalację elektryczną. W dwóch pokojach mamy w sumie 15 punktów elektrycznych. Wymiana jednego to koszt 60 zł. Tym samym za instalację zapłacimy 900 zł. Ponieważ zależy nam na atrakcyjnym designie, wymieniamy również lampy sufitowe oraz montujemy kinkiety. Za dwie lampy sufitowe płacimy 400 zł, a za 2 kinkiety 300. Kolejne 200 zł to koszt montażu. Tym samym wymiana oświetlenia kosztuje nas 900 zł.

Całościowy koszt remontu naszych dwóch pokojów to wydatek 4620 zł.

Podsumowanie

Pozostając przy tym zakresie remontu, który opisaliśmy powyżej, nasz całościowy koszt zamyka się w kwocie 23990 zł, co w przeliczeniu na 1 mkw. daje stawkę 479 zł.

Jest to cena niska, jeśli wziąć pod uwagę ofertę pakietów wykończeniowych od firm. Przeciętne stawki takich wykończeń wynoszą około 700 – 800 zł/mkw.

W rzeczywistości jednak powyższe wyliczenie należy traktować jedynie poglądowo, ewentualnie jako punkt wyjścia do rzeczywistego kosztorysu. Biorąc pod uwagę nieprzewidziane wydatki i inne koszty (np. paliwo, konieczność dokupienia materiałów, wydatki na poprawki itp.) należy przygotować kwotę powiększoną o przynajmniej 10 – 20 proc. „górki”, a więc kolejne 4500 zł. Tym samym fundusze potrzebne do przeprowadzenia remontu w przeciętnym standardzie rosną do około 30 tys.zł, a przecież nie uwzględniliśmy takich kosztochłonnych prac jak wymiana drzwi z ościeżnicami. W przypadku wymiany wszystkich skrzydeł włącznie z drzwiami wejściowymi, da to wraz z robocizną przeciętnie dodatkowe 4000 – 5000 zł.

W naszym tekście nie pokusiliśmy się również o niuansowanie kosztów w zależności od standardu. Tu również rozpiętość może być bardzo szeroka. Dość powiedzieć, że metr kwadratowy parkietu kosztuje minimum 50 zł za 1 mkw. , a więc o ponad 100 proc. więcej od najtańszych paneli. Podobnie ma się rzecz z robocizną.

Podsumowując: realny koszt całościowego remontu mieszkania, uwzględniający wszystkie wydatki, w tym mniejsze elementy wyposażenia w przeciętnym standardzie będzie wynosił około 600 – 700 zł/mkw. Dla dwupokojowego mieszkania, w zależności od powierzchni daje to kwotę rzędu około 25 – 35 tys. zł.

Marcin Moneta

RynekPierwotny.pl

https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/koszty-remontu-2019/10919/